Szaszłyki z grilla - krok po kroku

22.02.2022

Szaszłyki z grilla

Szaszłyki to jedna z ulubionych przekąsek wielu miłośników grilla. Kolorowe, z dodatkiem mięsnych i warzywnych składników, wegańskie, z owocami morza… Wariacji jest mnóstwo. Jedno jest pewne, szaszłyki to bogactwo różnorodnych smaków, które kojarzy nam się z piknikiem lub biesiadowaniem w gronie rodziny lub przyjaciół.

W czym tkwi sekret szaszłyków?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Szaszłyki kochamy za ich smak, niezależnie od tego czy przygotowywane są na grillu czy w piekarniku, choć te pierwsze nie mają sobie równych :) Danie samo w sobie jest proste i efektowne jednocześnie. Samo pokrojenie składników, umieszczenie ich na wykałaczce i ułożenie na ruszcie nie jest bardzo skomplikowane. O smaku i wyglądzie decydują jednak szczegóły - dobór składników, marynaty, aromatyczne mieszanki przypraw czy sekretnie strzeżone autorskie sposoby na szaszłyki. Nie bez znaczenia jest również technika pieczenia. Wśród atutów szaszłyków trzeba wspomnieć o jeszcze jednym… Zapraszając gości na grilla, nie zawsze wiemy czy wszyscy jedzą mięso. Szaszłyki warzywne to doskonały sposób, by zadowolić gości i wyjść z twarzą.

Jak przygotować szaszłyki?

Tak, jak napisałam, możliwości jest wiele. Największe uznanie zyskują szaszłyki przygotowywane na grillu opalanym węglem drzewnym. Przy czym jest to rozwiązanie sezonowe. Coraz większą popularnością cieszą się grille gazowe i elektryczne, które znajdują zastosowanie również w domach, umożliwiając cieszenie się tym smakołykiem nie tylko w sezonie grillowym. Szaszłyki to również doskonałe danie na piknik, czy wakacje na campingu. Nieocenioną pomocą podczas tego typu wyjazdów są ekologiczne grille, które można zabrać w dowolne miejsce, by szybko i wygodnie przygotować ciepły posiłek. Aby przygotować doskonałe szaszłyki wystarczy 5 prostych kroków.

Jak przygotować szaszłyki z grilla?

#1 Wybór składników

W przygotowaniu szaszłyków kluczowe znaczenie ma dobór składników i umiejętne zestawienie ich ze sobą. Nie bez znaczenia jest również ich jakość. Zasada jest prosta. Powinno być smacznie i kolorowo. Szaszłyki mogą składać się zarówno z mięsnych, jak i warzywnych dodatków. Ale nie tylko… Składnikami szaszłyków mogą być również różne rodzaje sera, grzyby czy owoce. Zwolennicy ryb i owoców morza w swoich szaszłykach mogą umieścić np. pstrąga, łososia oraz krewetki. Klasycznymi wyborami są jednak różnokolorowe papryki, cukinia i cebula. W szaszłykach królujących na polskich grillach nie brakuje również pieczarek. Danie to można przyrządzać na wiele sposobów, przy czym wśród podstawowych można wyróżnić trzy: mięsne, warzywne oraz mięsno-warzywne. Jeśli chodzi o wybór mięsa, to jest kwestia indywidualna. W szaszłykach może znaleźć się w zasadzie każdy rodzaj mięsa: kurczak, indyk, wieprzowina, wołowina czy baranina. Przy czym warto wybierać nie najchudsze kawałki, które podczas pieczenia mogłyby za bardzo wyschnąć. Częstym dodatkiem jest również boczek lub po prostu kiełbasa.

#2 Marynowanie mięsa

Przygotowanie mięsa do szaszłyków z grilla warto zaplanować nieco wcześniej, by jak najdłużej leżało w marynacie. Aby marynata szybciej i dokładniej wsiąknęła w mięso, możesz użyć specjalny nakłuwacz, który zmiękczy je. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku twardszych rodzajów mięs, jak np. wołowina czy wieprzowina. I teraz kwestia najważniejsza - marynata. Przepisów jest naprawdę mnóstwo. W zasadzie, każdy grill-master ma swoje ulubione połączenia przypraw, które najczęściej strzeże. Jedno jest pewne, w przygotowaniu marynaty warto eksperymentować bo ciężko ją zepsuć, także nawet początkujący miłośnicy grillowej sztuki kulinarnej bez obaw mogą próbować swoich sił. W mojej marynacie nie może zabraknąć oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego oraz octu balsamicznego, dzięki któremu mięso fantastycznie kruszeje. Ocet balsamiczny można zastąpić sokiem z cytryny. Obowiązkowym składnikiem jest również musztarda, najczęściej ostra. Wśród dodatków, w zależności od fantazji, znajdują się: czosnek, papryki (słodka i ostra), ulubione zioła (najlepiej świeżo posiekane: majeranek, tymianek, oregano), plastry cebuli. Jednym z moich sekretnych składników są powidła śliwkowe - fantastycznie podkreślają smak mięsa, dodają mu subtelnej słodyczy i genialnie równoważą posmak octu balsamicznego. Do tak przygotowanej marynaty wystarczy włożyć mięso i wstawić do lodówki przynajmniej na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

#3 Krojenie i nadziewanie składników na szaszłyki

Wszystkie składniki należy dokładnie umyć i osuszyć, a następnie pokroić na kawałki najlepiej podobnej wielkości. Przy czym nie mogą one być zbyt małe, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury na grillu będa sie kurczyć. Pamiętaj, by mięso również pokroić przed marynowaniem. Przygotowane warzywa i zamarynowane mięso nadziewaj wedle uznania na szpilki lub wykałaczki do szaszłyków. W przypadku drewnianych patyczków pamiętaj, by wcześniej namoczyć je w zimnej wodzie - nie spalą się wtedy na grillu. Dobrym sposobem jest przekładanie mięsa boczkiem, zachowa wtedy soczystość. Warzywa również warto przyprawić wcześniej.

Grillowanie szaszłyków

#4 Grillowanie szaszłyków

Przygotowane szaszłyki ułóż na aluminiowej tacce lub macie grillowej, a następnie umieść ją na ruszcie i rozpocznij grillowanie. Panuj nad ogniem, by nie spalić szaszłyków. Szaszłyki najlepiej grillować na średnim ogniu i dopiekać na mniejszym żarze co jakiś czas obracając, by były równomiernie ugrillowane z każdej strony. Czas grillowania zależy od składników użytych w szaszłykach i wielkości kawałków. Piec należy do momentu, aż składniki będą odpowiednio miękkie i zarumienione, nie surowe ani zbyt przypalone.

#5 Podanie szaszłyków

Oczywiście, szaszłyki same w sobie są doskonałym daniem, ale jeszcze lepiej smakują i prezentują się w otoczeniu dodatków. Z czym zatem podawać szaszłyki? Bardzo dobrze komponują się one z chrupiącymi grzankami, które również można przygotować na grillu. Smak szaszłyków doskonale podkreślają lekkie sałatki, sos tzatziki oraz wszelkiego rodzaju dipy, np na bazie jogurtu.

Jak podawać szaszłyki

Jakie są Wasze ulubione pomysły na szaszłyki? Które połączenia najczęściej królują na Waszych stołach? Mięsne, warzywne, a może mieszane? Podzielcie się inspiracjami :)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl