Hiking, trekking czy backpacking? Poznaj różnice.

08.02.2022

 Hiking, trekking czy backpacking? Poznaj różnice.

Jesteś miłośnikiem hikingu, czy może wolisz trekking lub backpacking? Odpowiedź może być prosta, jeżeli znasz różnicę między tymi formami turystyki. Często zdarza nam się używać terminów hiking, trekking oraz backpacking wymiennie, ale tak naprawdę nie są to synonimy. Fakt, brzmią podobnie, a w potocznym rozumieniu zakres znaczeniowy trekkingu całkowicie pochłania pojęcie hikingu. Można by więc powiedzieć, że jest to kwestia wyłącznie semantyki, a wszystkie są różnymi określeniami na spacer w outdoorze. Jest w tym jednak coś więcej, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Wszystkie trzy aktywności odbywają się na zewnątrz, ale każda z nich to inny rodzaj podróżowania.

 

Ile razy słyszeliśmy, że ktoś wybiera się na trekking w Tatry lub Bieszczady? Odwiedzając sklepy z asortymentem turystycznym można zauważyć, że w zasadzie każde obuwie przeznaczone do wędrówek określane jest terminem “trekkingowe”. Podobnie plecaki o pojemności 30 litrów. Czy słusznie? Niestety nie! Zapraszam zatem do lektury i zanurzenia się w aspekty, które odróżniają hiking od trekkingu i backpackingu.

Podstawowe różnice między hikingiem, trekkingiem a backpackingiem

Najczęściej, gdy pojawia się problem z wyjaśnieniem i zrozumieniem jakiegoś terminu najprościej posługiwać się słownikami. Zaglądając do najpopularniejszych wydawnictw niekoniecznie pomożemy sobie w zrozumieniu pojęć i różnic między nimi. Niestety słowniki w większości obrazują stan sprzed ich wydania i tym samym nie nadążają za postępującymi zmianami w języku tym bardziej, gdy są to zapożyczenia z języków obcych, a jednocześnie wymagają uwzględnienia nowinek technologicznych. W przypadku hikingu, trekkingu i backpackingu zrozumienie subtelnych różnic między nimi jest kluczowe m.in. do sprawnego poruszania się po produktach rynku outdoorowego. Bazując na słownikowych definicjach i podpierając je doświadczeniem stworzyliśmy zatem proste i jak najbardziej aktualne definicje, które rozjaśnią te zagmatwane pojęcia.

 

- hiking - to określenie dłuższej, najczęściej jednodniowej pieszej wędrówki po szlakach, nie tylko na terenie górskim, która nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego oraz sprzętowego.

 

- trekking - to forma turystyki będąca wielodniową wyprawą pieszą w trudnych warunkach, zarówno terenowych (np. góry, wąwozy, dżungle) jak i klimatycznych (np. pustynie, lodowce). Wymaga on zatem przygotowania fizycznego i sprzętowego.

 

- backpacking (od ang. back oznaczającego plecak) - to nic innego, jak podróże z wyprawowym ekwipunkiem na plecach, podczas których trasę oraz miejsce zamieszkania wybieramy na własną rękę. Backpackersi nie przemierzają miejsc wymagających terenowo, najczęściej wybierają miejsca poza utartymi szlakami, często możemy ich spotkać w miejskiej dżungli.

 

Najwięcej problemów stwarza rozróżnienie hikingu i trekkingu. Granica między nimi bowiem nie jest ostra i tak naprawdę w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób sami postrzegamy naszą outdoorową przygodę. Trekking oraz hiking często kojarzone są z wędrówką górską, nie należy ich jednak utożsamiać wyłącznie z górami. Hikingiem może być spacer wzdłuż plaży łączącej Łebę z Ruchomymi Wydmami, trekking natomiast może odbywać się po pustyni Negew w Izraelu.

 

Idąc dalej, trekkingiem będzie przejście Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, kilkudniowa wędrówka z plecakiem szlakiem Laugavegur na Islandii czy wyprawa na Mount Meru. Hiking natomiast to każda średnio wymagająca wędrówka, zarówno spacer wśród pól czy do jednej z tatrzańskich dolinek, wejście na Trzy Korony a także zdobycie Giewontu. Czy wy też macie wrażenie, że większość naszych wędrówek, które śmiało nazywaliśmy trekkingiem są hikingiem?

 

Backpacking z kolei to nic innego jak energetyczny miks wędrówki, campingu i niesamowitej przygody. Podróże z plecakiem po mniej oczywistych i dostępnych miejscach pozwala również poznać nowe miejsca od strony zupełnie innej, niż ta, którą odkrywają turyści przemierzający trasę ustalonymi szlakami. Podróżowanie w ten sposób nie oznacza jednak zupełnego ascetyzmu, bardziej jest to wyjście poza schemat. Nie chodzi tu wyłącznie o aspekt ekonomiczny, choć i ten nie jest bez znaczenia. Dla miłośników backpackingu taka forma podróżowania to przede wszystkim poszerzanie własnych granic. Wielu backpackersów rezygnuje z podróży autem czy samolotem wybierając transport publiczny lub nawet autostop.

 Co to jest backpacking?

Dlaczego wędrujemy?

Śmiało można powiedzieć, że wędrowanie to integralna część ludzkiej egzystencji. Poza ogromnymi walorami, jakie daje podziwianie zapierających dech w piersiach krajobrazów, wędrówka jest doskonałym sprawdzianem naszego charakteru. Niezależnie od wybranej formy podróżowania, uczy nas, jak stawić czoła wyzwaniom, często przeciwnościom, poszerza horyzonty, a także kształtuje naszą osobowość. Trekking, hiking czy backpacking to niewątpliwie formy aktywności, które są doskonałym sposobem na ucieczkę od nużącej codzienności i problemów. Pozwalają nam dowiedzieć się więcej o sobie i odnaleźć spokój.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl