Ekologia dla dzieci - dlaczego to ważne?

15.12.2021

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Powiedzenie stare, ale jakże aktualne. Wiedza, którą dziecko przyswaja w najmłodszych latach swojego życia, a także doświadczenie, które zdobywa kształtują jego zachowania i wybory w życiu dorosłym. Dlatego warto zawczasu zadbać o edukację ekologiczną pociechy i pokazać jej, że bycie eko i troska o środowisko mogą być czymś przyjemnym i zupełnie naturalnym. Pytanie, które wielu dorosłych, również pedagogów w szkołach, zadaje sobie często brzmi: Jak się do tego zabrać? Odpowiedź jest prosta - tak, by dziecko zrozumiało. Pozostając przy prawdach ludowych, najlepiej gdy przykład idzie z góry. Niby nic odkrywczego, ale w codziennym zabieganiu często zapominamy, że najprostsze metody zawsze są najskuteczniejsze. Tym bardziej jeśli chodzi o wychowanie dzieci.

Co to jest ekologia - definicja dla dzieci

Świadomośc ekologiczną dziecka warto zacząć od wyjaśnienia samego pojęcia. Oczywiście, nie chodzi tu o przytaczanie encyklopedycznej definicji słowa “ekologia”, która brzmi: “nauka zajmująca się badaniem i wyjaśnianiem wzajemnych interakcji pomiędzy organizmami, zależności między organizmami (biocenozą) i ich abiotycznym środowiskiem (biotopem) oraz zjawisk i procesów zachodzących w biocenozach, ekosystemach i biosferze”. Niejeden dorosły zapewne może mieć problem z jej zrozumieniem, a co dopiero dziecko. Jak zatem wytłumaczyć pojęcie ekologii dziecku? Przede wszystkim w sposób prostszy, obrazowy i odwołujący się do zagadnień znanych dziecku. Sposób przekazu zależy też od wieku i możliwości percepcyjnych pociechy. Możesz powiedzieć np.że ekologia to nauka o naszym wspólnym domu, czyli o środowisku. Tłumacząc dziecku co to jest ekologia, warto podkreślić, że pomaga ona odkrywać, co szkodzi środowisku czyli jak na przyrodę wpływają nie tylko ludzie ale też zwierzęta, rośliny i wszystko co nas otacza. Takie wytłumaczenie może być doskonałym preludium do pokazania i wdrożenia w życie eko-zasad. Pamiętaj jednak, by nie robić z ekologii wielkich haseł, wplataj ją niezauważalnie do domowej rutyny i codziennych rozmów.

Bądź przykładem

Jeżeli chcesz, by ekologia była dla dziecka zrozumiała i naturalna, zacznij od siebie. Daj dobry przykład. Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, dlatego tym chętniej będa kopiować Twoje zachowania. Postaraj się nauczyć dziecko wrażliwości i empatii i bądź w tym konsekwentna. Na przykład, zakładając zimą karmnik dla ptaków za oknem dziecka, nie zapominaj o uzupełnianiu w nim zapasu ziaren. Dziecko przez wiele pierwszych lat swojego życia najwięcej uczy się z obserwacji rodziców. Dlatego jeżeli chcesz w naturalny sposób wyrobić w nim wrażliwość na ekologię, potrzebna będzie samodyscyplina. Wyłączaj światło i komputer, na zakupy zabieraj torby wielorazowego użytku, po naładowaniu telefonu wyjmij z gniazdka ładowarkę… I jeszcze jedno, choć to może być czasem trudne. Nie krzycz i nie piszcz na widok pająka w kącie, myszy lub żaby w ogrodzie. W ten sposób możesz zarazić strachem pociechę.

Jak wspólnie z dzieckiem dbać o środowisko - domowy dekalog ekologa

Sam/a wiesz najlepiej, że wspólne dbanie o środowisko przynosi najwięcej satysfakcji. Większość z podanych wskazówek jest Ci znana. Zbierzmy więc w formie dekalogu najważniejsze zasady / działania, które możesz wraz z dzieckiem zrobić dla dobra planety:

 

☘️ Segregujcie śmieci
Wygospodaruj miejsce na pojemniki przeznaczone do segregacji odpadów. Sprawdź, które produkty można poddać recyklingowi. W oddzielnych pojemnikach powinny znaleźć się: plastik, metal (puszki), szkło, papier oraz resztki organiczne. Jeżeli mieszkasz w domu i dysponujesz kawałkiem ogródka, załóż kompost. Oznaczanie pojemników może być również doskonałą zabawą, w którą włączy się dziecko. Poza napisami, mogą na nich znaleźć się również narysowane przez dziecko np. butelki czy kartki papieru.

 

☘️ Oszczędzajcie wodę
Uświadom dziecku, jak wiele ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Dzięki temu łatwiej mu będzie zwrócić uwagę na jej marnowanie, np. podczas mycia zębów.

 

☘️ Oszczędzajcie prąd
Ciężko wyobrazić sobie nasze życie bez urządzeń elektrycznych wymagających podłączenia do prądu. Ale i ten dziecko powinno nauczyć się oszczędzać. Możesz pokazać dziecku jak wyglądałoby życie bez prądu. Zorganizuj kolację przy świecach. Jeżeli masz taką możliwość i wiesz, że pomysł spodoba się dziecku, posiłek możecie przygotować na ognisku. Może taki ekologiczny wieczór stanie się cyklicznym wydarzeniem w waszym domu?

 

☘️ Ograniczcie wyjazdy samochodem
Tempo życia i wygoda przyzwyczaiły nas do tego, że niemal wszędzie przemieszczamy się samochodami. Na pewno wszystkim wyjdzie na zdrowie i przysłuży się środowisku jeżeli zostawimy auto na dłuższe trasy. Nie będziesz miał/a problemu by wytłumaczyć dziecku, że rowerem można dojechać niemal wszędzie, a poza tym nie emituje szkodliwych spalin.

 

☘️ Nie wyrzucajcie - oddajcie!
W każdym domu regularnie pojawiają się rzeczy i sprzęty, które są niepotrzebne. Ubrania, z których wyrosło dziecko czy zabawki, którymi już się nie bawi. Pokaż dziecku, że takie rzeczy dla innych mogą okazać się użyteczne. Wśród znajomych wymieniajcie się np. książkami czy sprzętem przydatnym na wakacjach. Niepotrzebne przedmioty warto też oddawać potrzebującym. Takie działania nauczą dziecko dbania o swoje rzeczy, by służyły jak najdłużej, nie tylko jemu. Co zrobić, gdy coś się zepsuje lub zniszczy? Zanim wyrzucicie, spróbujcie naprawić!

 

☘️ Kupujcie świadomie
Troska o środowisko t również świadome wybory w sklepie. Dbaj o to, by dziecko jadło zrównoważone posiłki na bazie naturalnych, nieprzetworzonych składników. Wspólnie czytajcie etykiety i wybierajcie zdrowsze odpowiedniki. Ograniczcie kupowanie ubrań, a kupując je wybierajcie te dobrej jakości. Część odzieży można kupić używanej lub otrzymać po kimś, kto z niej wyrósł.

 

☘️ Chodźcie na spacery i pikniki
Spacer leśnymi ścieżkami czy piknik na łonie natury to doskonała okazja by wyjaśnić dziecku, że są to miejsca, w którym nie wolno zostawiać po sobie żadnych śmieci. Foliowe opakowania czy plastikowe butelki rozkładają się w ziemi bardzo długo. Podczas spaceru wytłumacz dziecku również, że w lesie nie wolno krzyczeć, by nie spłoszyć zwierząt. Leżąc na piknikowym kocu podziwiajcie chmury na niebie, wspólnie wąchajcie kwiaty… Zapytasz po co? Otóż, jeśli zaszczepisz w dziecku zachwyt nad przyrodą łatwiej mu będzie o nią dbać, bez Twojego przypominania. Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. O pięknym zapachu sosnowych igieł czy kwiatów na łące może pamiętać całe życie.

 

☘️ Wyjeżdżajcie poza miasto
Zorganizuj wspólny pobyt np. w gospodarstwie agroturystycznym. Możliwość zobaczenia na żywo prawdziwej kozy czy kury to wspaniała zabawa i jednocześnie nauka dla dziecka. Zachęcając pociechę do pomocy w gospodarstwie możesz jej wytłumaczyć pochodzenie jedzenia, np. jak “powstaje” mleko.

 

☘️ Czytajcie, oglądajcie i rozmawiajcie
Nie wszystko można pokazać dziecku “na żywo”, dlatego zaopatrz się w odpowiednią literaturę. Książki, w których zwierzęta odgrywają główną rolę uczą dziecko szacunku do przyrody. Czytanie i wspólne oglądanie bajek również może być świetną okazją do rozmów. Pozostając przy rozmowach… Nie zostawiaj dziecko samego z jego pytaniami. Dlaczego bocian przylatuje do swojego gniazda? Czemu marchewka rośnie zielonym do góry? Wspólne szukanie odpowiedzi na pytania dziecka może zaszczepić w nim przyrodniczą pasję i pomoże mu zrozumieć, że środowisko jest ważnym elementem jego życia.

 

☘️ Bawcie się!
Dziecko najlepiej chłonie wiedzę przez zabawę i doświadczenie. Wiele ekologicznych zachowań możesz pokazać mu organizując wspólne zabawy, konkursy itp. Jeśli posiadasz ogród, kawałek ziemi lub po prostu większą doniczkę, możecie np. pobawić się w ogrodników. Pozwól dziecku samemu wykopać dołek w ziemi i włożyć do niego sadzonkę. Sadzcie kwiaty, warzywa, drzewa owocowe… W ten sposób dziecko będzie mogło odcisnąć na ziemi swój zielony ślad.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl