Savoir vivre na campingu - krótki przewodnik

26.05.2022

Savori vivre na kempingu

 

Wielu z was z prawdopodobnie przewróciło oczami czytając tytuł tego artykułu. Zaprawionym w boju bywalcom campingów na pewno nie przyszłoby do głowy lekceważyć innych “obozowiczów”. Tymczasem warto pamiętać, że z sąsiadami trzeba dobrze żyć. Nie tylko w miejscu zamieszkania, ale też na wakacjach. Podróżując kamperem, z przyczepą kempingową lub namiotem istnieje wiele niepisanych zasad obowiązujących na kempingach. Dla tych, którzy po raz pierwszy wybierają się na tego typu wypoczynek przygotowaliśmy kilka podstawowych wskazówek dotyczących poruszania się po kempingu. Poza tym, zawsze warto odświeżyć podstawowe reguły kempingowej etykiety nawet, jeśli jesteś doświadczonym kempingowiczem. Stosując je zagwarantujesz nie tylko sobie, ale i wakacyjnym sąsiadom przyjemny pobyt i pozytywną, koleżeńską atmosferę.

Nie hałasuj

Wydaje się, że jest to rzecz oczywista. Jednak czasem się okazuje, że nie dla wszystkich. Warto pamiętać, że kemping to wspólna przestrzeń. Wypoczywaj więc tak, jak lubisz, ale pod warunkiem, że nie będziesz zakłócał spokoju innych. Większość obozowiczów jest tutaj, aby odpocząć i nabrać sił. Nie zapominaj, że twoi sąsiedzi, znacznie bliżsi niż w życiu codziennym, prawdopodobnie słyszą od ciebie najmniejsze słowo i najmniejszy hałas. Unikaj puszczania głośnej muzyki i hałasowania, poproś też o to dzieci, aby również zwróciły na to uwagę. Nikt nie musi mieć ochoty na wysłuchiwanie Twojej playlisty. Jeśli potrzebujesz dźwięku odtwarzanego na maksymalnej głośności - załóż słuchawki.

Przestrzegaj ciszy nocnej

Dostosuj się do ciszy nocnej, która na większości kempingów obowiązuje od 22:00 do 7:00 rano. Jeśli zdarzy ci się dotrzeć do kempingu o późnej porze, to po prostu zaparkuj i przenocuj. Wszystkie czynności związane z wypakowywaniem sprzętu, rozkładaniem markiz itp. pozostaw na rano. Przy okazji warto poruszyć dość ważną kwestię. Na większości kempingów możliwość przyjazdu nie jest możliwa przez 24 godziny na dobę. Dlatego, zanim wyruszysz w podróż, postaraj się oszacować czas, jaki będziesz potrzebował na dojazd. Przede wszystkim da ci to pewność, że nie będziesz miał problemu z dostaniem się na kemping. Jeśli jednak wiesz, że dotrzesz na miejsce w późniejszych godzinach niż zakłada to regulamin kempingu, skontaktuj się wcześniej z administracją aby upewnić się, że zostaniesz wpuszczony.

 

Dobre maniery na kempingu

 

Bądź dyskretny

Zasady dotyczące hałasowania nie oznaczają, że musisz rozmawiać szeptem. Ważne jest jednak by zachować dyskrecję. Nie wszyscy bowiem muszą wiedzieć jak się ma Twoje życie intymne lub uczestniczyć w burzliwych ustaleniach dotyczących tego, kto będzie zmywał naczynia po obiedzie. Przed wakacjami kupiłeś sobie nowe auto – Twoi kempingowi sąsiedzi nie oczekują od Ciebie abyś pokazał im jak wkręcasz je na najwyższe obroty.

Miej na oku swoje dzieci

Kemping to prawdziwy raj dla dzieci, które mogą bawić się swobodnie i bez ograniczeń. Upewnij się jednak, że Twoje dzieci pamiętają dobre maniery i będą potrafiły uszanować innych wczasowiczów. Jak mawiają, czym skorupka za młodu nasiąknie… Poinformuj dzieci o ciszy nocnej. Każdy z pewnością zrozumie, że niektóre maluchy wstają bardzo wcześnie, zadbaj jednak, by porannymi okrzykami i bieganiem po kempingu nie przeszkadzały w wypoczynku innym. Wytłumacz dziecku, jak funkcjonuje wspólna przestrzeń. Gry w piłkę, jazdę na rolkach i inne zabawy, które są głośne lub wymagają dużo miejsca, najlepiej jest uprawiać na placach zabaw lub w miejscach przeznaczonych do tego celu. Tu jednak też drobna uwaga dla kierowców – pamiętaj, by po polu kempingowym przemieszczać się wolno i mieć oczy dosłownie dookoła głowy. W takich miejscach wszyscy czujemy się swobodniej i nawet dorosły może nieopatrznie wyjść przed pojazd.

Dbaj o wspólną przestrzeń

Zdarza się, że na kempingu jest dość tłoczno i wtedy trudno uniknąć parkowania obok innego samochodu. Jeżeli jednak masz przestrzeń i możliwość, nie naruszaj prywatności sąsiadów. Oprócz tego, aby nie stawać markiza w markizę - zwróć uwagę na to czy zostawiając w danym miejscu auto nie utrudniasz innym poruszania się, wjazdu lub wyjazdu. Na wielu kempingach obowiązują przepisy dotyczące odległości, których należy przestrzegać między zaparkowanymi pojazdami lub między pojazdem a sąsiednimi miejscami noclegowymi. Zapoznaj się z nimi. Podczas przemieszczania się po kempingu korzystaj z wyznaczonych ścieżek. Szanuj wypoczynek innych i staraj się nie wchodzić na „cudze parcele”. Mówiąc konkretniej, po prostu nie wybieraj drogi na skróty przez teren wokół kampera lub przyczepy sąsiada.

Utrzymuj porządek

To zasada, która obowiązuje wszędzie. Tak, jak w domu, dbaj o otoczenie. Pozostawione na noc w nieładzie wokół kampera wakacyjne gadżety lub bielizna podczas nocnego wiatru mogą znaleźć się u sąsiada, który ich nie potrzebuje :) Pamiętaj, że na kempingach znajdują się odpowiednie miejsca dla wszystkich nieczystości, coraz więcej miejsc prowadzi również segregację odpadów. Podróżujesz z psem? Pamiętaj, by po swoim pupilu również posprzątać. Tak jak i ty, tak z pewnością żaden z wczasowiczów nie chciałby wdepnąć w niemiłą niespodziankę na polu kempingowym. Pilnuj swojego pupila i dbaj o to, by nie zakłócał porządku innych wypoczywających. Gdy Twój pobyt dobiega końca zadbaj o to, aby sprawdzić czy nic po Was nie zostało. To samo dotyczy korzystania z "części wspólnych". Warto sprawdzić czy po zmywaniu naczyń w wyznaczonym do tego miejscu nie zostawiliśmy zlewu zatkanego resztkami jedzenia. Dbaj więc o zostawienie po sobie porządku nie tylko wokół swojego domu na kółkach czy namiotu, ale też we wspólnych łazienkach, wyznaczonych miejscach do grillowania itp.

Zapoznaj się z regulaminem

Zacznijmy od tego, że wszelkie zasady regulaminu mają na celu ochronę praw wszystkich gości kempingu. Większość kempingów ma bardzo podobne zasady, zdarza się jednak, że niektóre ich punkty różnią się między sobą. Warto się z nimi zapoznać. Dobrą praktyką jest czytanie regulaminu po wjeździe na każdy postój. W ten sposób zyskujesz informacje, co robić w kłopotliwych dla Ciebie sytuacjach, na przykład w przypadku awarii czy zepsucia jakiegoś sprzętu. W regulaminie znajdziesz także niezbędne informacje dotyczące wylewania nieczystości, korzystania z prądu czy z toalet.

 

Zasady pobytu na kempingu

 

Baw się dobrze!

Jesteśmy pewni, że tych kilka zasad pozwoli Ci cieszyć się wypoczynkiem na kempingu. Wakacje są po to, by czuć się podczas nich swobodnie. Powyższe zasady i wiele innych, o których nie wspomnieliśmy, nie są powodem do tego, by chodzić w “ciasnym krawacie”. Osoby spędzające wakacje na kempingu najczęściej mają dużo dystansu i czują się jak jedna wielka podróżnicza rodzina. Jak w każdej rodzinie trzeba pamiętać o wzajemnym szacunku. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci udanych wakacji i fantastycznych sąsiadów :)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl