Czym róznią się produkty eko, bio i organic?

13.05.2022

 Eko, bio, organic - czym się róznią?

 

Trudno nie zauważyć, że obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty określane jako zdrowe. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów opatrzonych przez producentów specjalnymi etykietami eko, bio i organic. Czym się charakteryzują? Czy ich znaczenie zdecydowanie się różni? Wyjaśniamy w tym wpisie.

Eko, bio, organic, czy to nie to samo?

Co do tego zdania są podzielone. Przez wiele osób terminy eko, bio czy organic stosowane są zamiennie, jak tylko różnie brzmiące synonimy, dla nazwania produktów ekologicznych. Należy mieć jednak na uwadze, że zamienniki słów rzadko kiedy znaczą to samo. Podobnie jest w tym przypadku. Istnieją zasadnicze różnice, które kategoryzują towary eko, bio i organic według ściśle określonej terminologii zależnej od składu czy sposobu produkcji. Nie wystarczy więc napisać na etykiecie, że produkt jest ekologiczny. Niezależnie od rodzaju oznaczenia eko, bio czy organic, produkt prawdziwie ekologiczny musi posiadać odpowiedni certyfikat. Jeśli go nie posiada można podejrzewać, że producent nie do końca przekazuje prawdę wykorzystując modę na zdrowe towary. Tak więc, nawet bez wnikliwej analizy językowej można dojść do wniosku, że popularne terminy eko, bio czy organic są pokrewne, każdy jednak odpowiada za co innego. Wyjaśnijmy zatem.

Produkty eko

Obecnie przedrostek “eko” dodawany jest do wielu, bardzo różnych terminów, często stwarzając mało zasadne połączenia a czasem nawet wręcz śmieszne. Przyglądając się jednak etymologii prefiks “eko” ma ścisły związek ze środowiskiem naturalnym. Jakie więc produkty można określić mianem eko? Powinny one przede wszystkim spełniać dwa podstawowe warunki:

1. Produkty eko w jak największym stopniu składają się z naturalnych zasobów ziemi.

2. Produkcja wyrobów EKO nie może zakłócać ani niszczyć żadnego ekosystemu i powinna wręcz wspierać zagrożone układy przyrodnicze.

Co to oznacza? Produkty eko muszą powstawać wskutek najlepszych pod względem środowiskowym praktyk. Bardzo ważne jest, by w nienaruszonym stanie zachować populację zwierząt i roślin, które występują na terenach upraw. W momencie wystąpienia zagrożeń, w myśl przyjętych standardów, obowiązkiem jest zapewnienie im pełnej ochrony. Niezmiernie cieszy fakt, że świadomość ekologiczna jest coraz większa. Potwierdza to choćby rosnące zapotrzebowanie na detergenty określane jako eko. Tego typu chemia ma ograniczoną do minimum ilość szkodliwych substancji, a przez to nie wpływają one na zanieczyszczenie wód, gleby oraz powietrza. Jest to działanie z korzyścią również dla osób o wrażliwej skórze, na których standardowe detergenty działają uczulająco. Produkty przyjazne środowisku rozpoznamy po odpowiednich oznaczeniach. Przykładowo, europejskie logo żywności ekologicznej (listek z gwiazdek na zielonym tle) to gwarancja pochodzenia i jakości kupowanej żywności. Obecność logo na dowolnym produkcie oznacza zgodność tego wyrobu z zasadami rolnictwa ekologicznego. Oznaczenie Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji (PCBiC) daje z kolei pewność, że wyrób spełnia rygorystyczne wymagania ochrony środowiska. Na obszarze Unii Europejskiej obowiązuje również oznaczenie EU Ecolabel. Aby produkt otrzymał to wyróżnienie, wszystkie etapy jego powstawania muszą być zgodne z surowymi wymaganiami ekologicznymi. Wśród znaków odnaleźć możemy również symbol informujący nas o tym, że opakowanie jest biodegradowalne czyli rozkłada się podczas procesu kompostowania i nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji. Szeroko rozpowszechnionym oznaczeniem jest także znak komunikujący że opakowanie nadaje się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia. Rozpoznajemy go poprzez trzy nawzajem się wskazujące strzałki, tworzące trójkąt. Można spotkać się z różnymi znakami ekologicznymi. Warto zorientować się, co przekazują najważniejsze i najbardziej popularne z nich. Kupując tak oznakowane produkty, opowiadamy się jednocześnie za zrównoważonym rozwojem.

Produkty bio

Przedrostek “bio” wywodzi się z greki i oznacza “życie”. W porównaniu do kategorii eko i organic, produkty bio odnoszą się zatem do ogólniejszych kwestii. Przy ich powstawaniu muszą być spełnione następujące warunki:

1. Mają być nie tylko dobre dla nas, ale ich wytwarzanie ma sprzyjać harmonijny rozwój środowiska.

2. Muszą powstawać w sposób nie zakłócający, a wręcz wspierający naturalny cykl życia zwierząt i roślin.

Zgodność wyrobu z wymaganiami rolnictwa ekologicznego potwierdza znak BIO Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji (PCBiC). W zakresie certyfikacji PCBiC znajdują się także wyroby, które oznaczane są także znakiem EKO. Najbardziej doświadczoną polską organizacją certyfikującą produkty rolnictwa jest z kolei jednostka AGRO BIO TEST. jej oznaczenia znajdziesz m.in. na produktach wspierających uprawę roślin.

Produkty organic

Szukając słownikowego wytłumaczenia słowa “organiczny” znajdziemy wytłumaczenie, że oznacza ono przynależący do świata zwierzęcego czy roślinnego, zatem związany czy pochodzący ze świata organicznego. Dodatkowo ścisłe regulacje ustalają, że aby produkt został zaklasyfikowany jako organiczny:

1. Musi w swojej masie zawierać min. 95 proc. składników naturalnych.

2. W procesie produkcji ziemia nie może zostać wyeksploatowana ani wyjałowiona.

Powinno się więc dążyć do tego aby ziemia pozostała żyzna. Co więcej należy dołożyć starań, żeby jej walory jeszcze wzrosły. Oczywiście stosując wyłącznie naturalne metody. Wyeksploatowana ziemia z resztą w dłuższej perspektywie przynosi marne efekty. Wśród oznaczeń produktów organicznych znajduje się symbol EKOCERT, który certyfikuje przede wszystkim żywność i produkty spożywcze, ale także kosmetyki, detergenty, perfumy i tekstylia. Kolejnym oznaczeniem jest Organic Content Standard (OCS) -międzynarodowy, dobrowolny standard, który weryfikuje zawartość włókien organicznych w produkcie końcowym. Standard Global Organic Textile Standard (GOTS) natomiast certyfikuje włókna, dzianiny, tkaniny, tekstylia domowe, ubrania inne. Określa on pochodzenie włókien, które powinnno być naturalne, a uprawy powinny być prowadzone metodami ekologicznymi. Dodatkowo produkty nie powinny zawierać żadnych materiałów wytworzonych przy użyciu GMO.

Nie trudno zauważyć, że bio, eko i organic to terminy pokrewne. Tym, co je różni to drobne różnice w podejściu do sedna sprawy. Brak jest jednak wartościowania między nimi. Bio jest tak samo dobre jak eko i organic.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl