Najlepsze chlebki z grilla

05.05.2022

 Najlepsze chlebki z grilla

 

Po majówce grill jeszcze nie ostygł, pogoda dopisuje, więc pora na kolejne grillowe odkrycie. Jak wiadomo, pieczywo to obowiązkowe dopełnienie każdej grillowej uczty. Może być świetnym dodatkiem do wszystkich dań z grilla, jak karkówka w marynacie, kaszanka czy kiełbaski. W poprzednim wpisie obiecałam, że podzielę się z Wami sprawdzonym i co najważniejsze szybkim przepisem na chlebki pieczone na grillu. Tak, na grillu! Piekarnik uważany za tradycyjne narzędzie do wypieku domowego chleba nie jest do tego niezbędny, opalany drewnem piec również. Proponowane przeze mnie chlebki można bowiem grillować zarówno w ogrodzie na grillu gazowym, węglowym, jak i w domu na grillu elektrycznym.

Chlebki z grilla to przysmak popularny w krajach Bliskiego Wschodu, coraz częściej pojawiający się w Polsce podczas spotkań, w których grill stanowi centrum dowodzenia. Odmian chlebków jest wiele. Spotkacie się m.in. z pitami czy indyjskimi chlebkami Naan. Proponowany przeze mnie przepis, to moja wariacja powstała po wielu modyfikacjach. Na naszym grillu figuruje po prostu pod nazwą chlebek z grilla lub podpłomyk. Możliwości wykorzystania tego dodatku są naprawdę ogromne. Miękkie, puszyste i gorące chlebki doskonale uzupełniają smak pieczonych mięs, sałatek i sosów. Można serwować je z najrozmaitszymi dodatkami, tu pomysłowość nie ma granic. Co więcej chlebki z grilla to świetna alternatywa na danie dla tych, którzy nie jedzą mięsa. I najważniejsze - to kolejna przekąska, którą zrobicie szybko a do ich przygotowania nie potrzeba specjalnych umiejętności i narzędzi.

 

SKŁADNIKI na 8 chlebków

 

  • 10 g świeżych, pokruszonych drożdży (możesz zastąpić ¾ łyżeczki drożdży suchych)
  • 170 g ciepłej wody
  • ½ łyżeczki cukru
  • 300 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oleju lub oliwy z oliwek plus dodatkowa ilość do posmarowania chlebków

 

PRZYGOTOWANIE

 

 Prosty przepis na chlebki z grilla

 

Ciasto możesz wyrabiać przy użyciu np. miksera planetarnego lub innych urządzeń nadających się do tego. Aby zminimalizować ilość czynności (montowanie miksera, mycie itd.) bez problemu wyrobisz je ręcznie w zwykłej misce. Ja tak właśnie je przygotowuję.

1. Przygotuj tzw. zaczyn. Do miski wlej ok. ¼ przygotowanej wody. Powinna być ciepła, ale nie gorąca. Dodaj drożdże i cukier. Przykryj ściereczką i odstaw na około 10 min. Ja do wyrabiania używam plastikowej miski z przykrywką, w której zaczyn i później ciasto wyrasta wręcz błyskawicznie.

2. Do zaczynu dodaj mąkę, resztę wody (również ciepłej), olej i sól. Następnie zagnieć ciasto. Przykryj ściereczką lub przykrywką i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

3. Wyrośnięte ciasto przełóż na oprószony mąką blat. Podziel na 8 części i każdą rozwałkuj na grubość ok 10-15 mm. Każdy placek posmaruj z obu stron olejem lub oliwą, a następnie upiecz na rozgrzanym grillu przez ok 5-10 min z każdej strony.

 

MOJE TIPY:

Według tradycyjnych receptur ciasto drożdżowe powinno wyrastać około godzinę. Jeżeli masz tyle czasu, to oczywiście przygotuj ciasto wcześniej. U mnie najczęściej pomysł na grilla rodzi się spontanicznie, dlatego nie mierzę dokładnie czasu wyrastania ciasta. Wyrabiam je od razu gdy zapadnie decyzja lub znajomi zapowiedzą się z wizytą. W czasie, gdy przygotowuję inne przekąski i dania, ciasto wyrasta na tyle, by od razu wyłożyć je na grilla. Sprawę ułatwia miska, ponoć dedykowana do wyrastania ciasta i przyspieszająca cały proces. Aby maksymalnie ułatwić sobie pracę, rzadko rozwałkowuję ciasto. Najczęściej placki formuję w dłoniach przy grillu i układam je bezpośrednio na nim.

 

 Chlebki z grilla

 

WARIACJE na temat chlebków

- do ciasta możesz dodać ulubione zioła lub czosnek.

- pod koniec pieczenia możesz również posmarować placek masłem czosnkowym lub masłem z czosnkiem niedźwiedzim.

- po odwróceniu placka, na wierzchniej części możesz ułożyć np. ulubiony ser (feta, kozi, pleśniowy a nawet poczciwy tłusty twaróg).

- wykorzystując ten przepis przygotujesz też mini-pizze, wystarczy że posmarujesz wierzchnią warstwę sosem pomidorowym i ułożysz ulubione dodatki.

- jeśli nie jadasz potraw ze zwykłej mąki tortowej, zrób chlebki z dowolnej mąki (mąka żytnia pełnoziarnista jest za ciężka) np. z orkiszowej lub pszennej pełnoziarnistej. Ciasto powinno mieć konsystencję wyrobionej plasteliny, przy mąkach pełnoziarnistych trzeba więc będzie dodać więcej wody.

 

SMACZNEGO!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl